OG kompanzasyon sistemleri’nin tesis edilmesinin gerekliliğine baktığımızda; yüklerin talep ettiği endüktif reaktif gücü yasal sınırlarla belirlenen değerlerin altında tutmak, trafolardan talep edilen reaktif enerjinin düşürülmesi ile aktif güç kullanım kapasitesini arttırmak gibi amaçlar için yapıldığını görebiliriz. Reaktif güç kompanzasyonu ile şebekeden talep edilen reaktif güç, başka bir reaktif güç üreticisi ile sağlanarak şebekeden talep edilen görünür gücün azalmasını sağlar. Bu durumda sistemden çekilen görünür güç (S) ile aktif güç (P) birbirine yaklaşmış olur. Cosφ’nin 1,00‘a eşit olduğu durumlarda ise şebekeden çekilen görünür güç (S), aktif güce (P) eşitlenmiş olur. Sistem ölçümü, og kompanzasyon sistemleri ihtiyacının belirlenmesi ve teknik bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

OG Kapasitör Bank Grubu
OG Kapasitör Bank Grubu

OG kapasitör bankları bina içi ve dışı montaja uygun galvaniz çelik konstrüksiyona sahiptir. Farklı havalandırma seçenekleri sayesinde, IP30’dan IP54’e kadar koruma sınıfı şartlarını sağlayabilir.

OG Kompanzasyon Panosu
OG Kompanzasyon Panosu

Özellikle OG motorlarının ve indirici güç trafoların sabit endüktif reaktif güç ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kullanılan panolardır. Akım sınırlama,sabit tip veya vakum kontaktörlü olarak üretilmektedir.

OG Kompanzasyon Panosu

Tipi eVAR-HVP
Nominal gerilimi 3kV-36kV AC
Sürekli çalışma gerilimi 3kV-34.5kV
Aşırı akım 2xIn
Çalışma frekansı 50 Hz
Ortam sıcaklığı -25°C – +55°C
Tepki zamanı 5-10 dk